טרנד ה- MINIMUM WASTE הגיע אל עולם השוקולד

לאחרונה שמתי לב שטרנד ה- MINIMUM WASTE, טרנד שסוחף את העולם באופן כללי וחילחל בשנים האחרונות אט אט לעולם הקולינאריה (ידוע גם בשם Nose to tail) – הגיע אל תעשיית השוקולד.

קקאו בארי – EVOCAO

שוקולד Evocao
שוקולד Evocao מבית היוצר של קקאו בארי. צילום: מתוך אתר החברה cacao-barry.com


לפני מספר חודשים יצאו בחברת קקאו בארי עם שוקולד חדש בשם EVOCAO – Chocolate as Nature Intended.
מדובר בשוקולד שעשוי כל כולו מפרי הקקאו ללא שום תוספות חיצוניות. בפעם הראשונה בהיסטוריה נעשה שימוש בציפה הלבנה שעוטפת את פולי הקקאו, והיא משולבת בשוקולד עצמו.
בתהליך הכנת השוקולד המסורתי, משתמשים בציפה הלבנה לצורך התססה שמקנה לשוקולד את טעמו הייחודי. בתום ההתססה והייבוש מקלפים את החלק החיצוני של הפול, שכולל את הציפה שתססה והרקיבה, ומשתמשים אך ורק בחלק הפנימי של הפול לייצור קקאו. בתהליך זה משתמשים ב- 30% מהפרי בסך הכל. אגב, בפרק הרביעי של הסידרה המצויינת Cooked בנטפליקס, יש הסבר מצויין שכולל צילומים נהדרים על תהליך התססת הפולים.
לצורך ייצור שוקולד ה- EVOCAO משתמשים ב- 25% נוספים מפרי הקקאו, מה שמעלה את אחוז השימוש הכללי ל- 55%.

כמה פרטים על השוקולד: שוקולד מריר עם מינימום 72% מוצקי קקאו, מינימום 40% חמאת קקאו ו- 22% סוכר טבעי מפרי הקקאו עצמו.
לדברי היצרן השוקולד בעל טעם פירותי ועוקצני (התרגום שלי ל- zesty), והוא שונה מכל שוקלד אחר שהכרנו בעבר.
לשמחתי יצא לי לטעום את השוקולד בתערוכת Europain בפריז – השוקולד מאד מריר וקצת יותר חמצמץ משוקולד רגיל. אני מאד אהבתי, אבל זה בהחלט שוקולד ״קשוח״ וממש לא ״מתחנף״. לא בטוחה שכולם יעופו עליו.

בארי-קאליבו – ELIX

ELIX – משקה בריאות חדש מפרי הקקאו. צילום: מתוך אתר החברה cacao-barry.com

קונצרן בארי-קאליבו (חברת האם של קקאו בארי) השיק לאחרונה משקה בריאותי המבוסס על פרי הקקאו, בשם ELIX.
Elix – נגזר מהמילה elixir שמשמעותה שיקוי קסם או סם החיים.
לדברי היצרן, המשקה מופק במלואו מפרי הקקאו, בעל טעם פירותי ועוקצני ויש לו תכונות בריאותיות רבות ומגוונות. למשקה יתרון נוסף – סביבתי, הוא מיוצר מחלקים בפרי הקקאו שלא נוצלו עד כה.

שוחחתי עם היבואן הרישמי של מוצרי בארי-קאליבו, מרק אטלי מ״מר קייק״, הוא אמר שהוא הזמין גם את השוקולד וגם דוגמאות מהמשקה החדש ומחכה שהמשלוח יגיע.


ולרונה – OABIKA

Oabika של חברת ולרונה
Oabika – המוצר החדש של חברת ולרונה. צילום: מאתר החברה valrhona.com

גם חברת ולרונה גילתה את הפוטנציאל הטמון בציפת פרי הקקאו, והשיקה מוצר חדש שנקרא OABIKA – Gold of the Pod.
מדובר בתרכיז של מיץ הציפה, תוצר לוואי של תהליך הכנת השוקולד, ליתר דיוק של תהליך התססת הפולים, האוצר בתוכו את טעמי פרי הקקאו. לדברי היצרן מדובר בנוזל בצבע ענברי, במרקם סירופי ועם מנעד טעמים פירותיים וחמצמצים.
זהו חומר גלם חדש שמאפשר לפתח אינספור מתכונים חדשים ומיוחדים המבוססים על טעמו של פרי הקקאו.
לשמחתי טעמתי את המוצר בתערוכת Europain בפריז – מוצר שמזכיר במרקם שלו משהו שבין דבש לסירופ אגבה, מאד מתוק ובעל ארומה קלה שבקלות של קקאו.

בשיחה עם היבואן של ולרונה בישראל, יקב תשבי, נאמר לי שרק עכשיו הם קיבלו דוגמה של המוצר והם עדיין לא יודעים מתי ואם בכלל יגיע המוצר לשיווק בישראל.

שתי החברות משתפות פעולה עם חברות נוספות בייצור המוצרים האלה.
קקאו בארי משתפת פעולה עם חברת Cabosse Naturals שנמצאת בקשר עם מגדלי קקאו קטנים, בין היתר באקוודור, ומפתחת מוצרים שינצלו 100% מהפרי והקליפה של הקקאו.
ולרונה עובדת עם חברת KOA שאוספת את הנוזל שנוצר בתהליך התססת פולי הקקאו.
שתי החברות מצהירות שהן מקפידות על סחר הוגן ומתן תמורה הולמת לחקלאים, גם עבור ציפת הפרי.

אמנם מדובר בחברות מסחריות (שלא לומר תאגידי ענק), ובמסעות שיווק אגרסיביים, ובכל זאת, זה עוד צעד קטן של קיימות, אקולוגיה והפחתת בזבוז וניצול. בהחלט בשורות משמחות לחובבי השוקולד כמוני.

ממליצה להמשיך לעקוב במדיות השונות שלי: דף הפייסבוק של ניחוח לישה , הקבוצה שלי – ״טעים״ וחשבון האינסטגרם .  ברגע שייצא לי לטעום ולהנסות במוצרים החדשים, מבטיחה לעדכן.

גילוי נאות – את כל המידע בפוסט הזה גיליתי ואספתי בכוחות עצמי ברשת, אני לא קשורה בשום צורה מסחרית או אחרת למותגים ולחברות עליהם כתבתי.

השאר תגובה

Powered by WordPress.com. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑